LIST OF AWARDEES

 

 

CLICK year to view list.

1974

Awardee Field
Medina H. Delmendo Agriculture
Aida D. Eugenio Science & Technology
Perla S. Ocampo Medicine
Elisa (Boots) Anson Roa Arts
Flerida Ruth Romero Law
Rosa Rosal Social Work / Public Service
Leticia Ramos-Shahani Foreign Service
Editha A. Tan Economics
Mona D. Valisno Education

1977

Awardee Field
Zenaida Amador Performing Arts
Edwina K. Arroyo Arts & Culture
Lilia R. Bautista Public Administration
Rosario Manalo Foreign Service
Emily Marombhasar Education
Julia B. Pantastico Science
Elsa V. Payumo Tourism
Delia E. Torrijos Science

1981

Awardee Field
Isabel R. Aleta Humanitarian Endeavor & Community Development
Teresita K. Briones Medicine
Elnora Cabalfin Science
Elizabeth P. dela Fuente Tourism
Zenaida G. Gordon Business
Roqaiya H. Maglangit Public Administration
Leticia J. Magsanoc Journalism
Amelou B. Reyes Education
Ingrid S. Santamaria Arts
Evelyn R. Singson Business
Mercedes C. Teodoro Law
Alicia Reyes-Van Doorn Arts

1983

Awardee Field
Nora Aunor Performing Arts
Carmen J. Barredo Performing Arts
Julie Yap Daza Journalism
Lilia B. De Lima Law
Victoria P. de Guzman Tourism
Corazon S. de la Paz-Bernardo Business
Olivia Aguinaldo Ferry Business
Evelyn A. Magno Education
Nora Z. Petines Humanitarian Services
Tricita H. Quimio Agriculture
Thelma T. Ramos Medicine
Patricia A. Sto. Tomas Public Administration
Marlene H. Tamano Social Work
Rosalinda V. Tirona Diplomacy

1986

Awardee Field
Sister Bellarmine Bernas Education
Esperanza Cabral Medicine
Olivia "Bong" Coo Sports
Lourdes J. Cruz Biochemistry
Ruby Q. Gonzalez Social Work / Public Service
Cora C. Jacob Business
Cecile Licad Music
Magda Carolina V. Llamanzares Nursing
Alicia O. Lustre Food Technology
Maria V. Montelibano Media
Miriam Defensor Santiago Law
Zenaida Y. Ubaldo Rural Development

1989

Awardee Field
Cecilia G. Alvarez Performing Arts
Rowena S. Arrieta Performing Arts
Lydia B. Brown Educational Television
Ma. Rosa U. Carrion Business
Corazon Pe Benito Claudio Science & Technology
Sister Teresa R. Dagdag Community Development
Celeste Legaspi Gallardo Performing Arts
Cecilia "Cheche" Lazaro Broadcast Journalism
June Caridad P. Lopez Psychiatry
Evelyn Mae T. Mendoza Science & Technology
Lisa Macuja Performing Arts
Margarita J. de la Rama Business
Aurora G. del Rosario Agriculture
Paulynn P. Sicam Print Journalism
Vivien M. Talisayon Performing Arts
Luzviminda Santos Valdez Social Work
Imelda Virgina G. Villar Education

1992

Awardee Field
Zorayda Amelia C. Alonzo Government Service
Teresita Ang-See Cultural Integration
Mediadora Claudio Saniel Medicine
Ma. Nieves R. Confesor Government Service
Virginia C. Cuevas Agriculture
Teresita Q. Deles Community Service
Elena J. Golez Drug Abuse Prevention
Elizabeth P. Marcelino-De Castro Child Rehabilitation
Corazon Soliman Community Development
Ma. Beatriz P. Tesoro Cultural Revival
Carmela "Mel" Tiangco Broadcast Journalism
Cristina L. Yuson Education

1995

Awardee Field
Ma. Cynthia Rose B. Bautista Government Service
Ma. Karina R. Bolasco Journalism / Book Publishing
Emilia T. Boncodin Public Administration
Gloria T. Climaco Business Management
Rina J. David Women's Rights Advocacy
Ma. Leonora V. de Jesus Public Administration
Cynthia E. Dominguez Medicine
Lorna P. Kapunan Law
Millie L. Kilayko Entrepreneurship Development
Yolanda V. Ong Communications
Loren Legarda Broadcast Journalism
Aida D. Solsoloy Agriculture

1998

Awardee Field
Rhodora R. Aldemita Science
Carmina Noela A. Aquino Medicine
Tessie C. Nunez Agriculture
Ester B. Ogena Education
Lilian F. Patena Agriculture
Maria Lea Carmen I. Salonga Performing Arts
Ma. Lourdes A. Sereno Law
Evalyn G. Ursua Law
Monica Anne E. Wilson Performing Arts
Ma. Helena T. Yap Science

2001

Awardee Field
Maria Victoria M. Abesamis Medicine
Clarita P. Aganon Government Service
Grace Nono Aves Contemporary Culture
Queena Lee-Chua Education
Olivia P. Damasco Agriculture
Bernadette J. Madrid Medicine
Maria Antonette J. Meñez Science
Clarissa Emerita G. Ocampo Social Work / Public Service
Leah Victoria R. Reyes Education
Jessica A. Soho Broadcast Journalism

2004

Awardee Field
Alicia Rita Morales-Arroyo Businesss
Maria Josephine C. Barrios Arts
Madonna C. Casimero Science & Technology
Ces Oreña Drilon Journalism
Raquel D. Fortun Medicine
Catherine "Cathy" B. Guballa Public Service
Carmina Lourdes "Chin Chin" Gutierrez Environment Protection
Marichu Lambino Law
Aura C. Matias Industrial Engineering
Deanie Lyn Ocampo Education
Blessilda P. Raposa Education
Fernandina "Ditta" Sandico-Ong Arts

2007

Awardee Field
Glecy Cruz Atienza Arts & Culture
Eva Maria Cutiongco-de la Paz Medicine
Maria Corazon de Ungria Science
Elizabeth H. Lee Business
Dina S. Ocampo Education
Alyssa M. Peleo-Alampay Science
Hilly Ann Maria Roa-Quiaoit Environmental Conservation
Maria A. Ressa Broadcast Journalism
Alexandra Prieto Romualdez Print Media
Catherine P. Vistro-Yu Education

2010

Awardee Field
Therese Tianco Badoy Education
Arlene Javellana Bag-ao Law
Kara Patria Constantino David Broadcast Journalism
Laura T. David Oceanography
Therese Clarence A.C. Fernandez Social Entrepreneurship
Jo Enrica "Jean" Catalla Enriquez Humanitarian Endeavour
Regina Hechanova-Alampay Psychology
Carmela M. Lapitan Eurology
Stella Luz Alabastro-Quimbo Economy
Marissa Villafuerte Romero Agriculture
Myla Cristina Crespo Villanueva Information & Communications Technology

2013

Awardee Field
Darlene Marie Berberabe Government Service
Noraida Adang Abdullah Karim Social Work
Ani Karina Brown Sports
Karen Davila Broadcast Journalism
Rachelle Gerodias-Park Performing Arts
Gemma Teresa T. Narisma Atmospheric Science
Eleanor Rosa I. Pinugu Education & Social Entrepreneurship
Ma. Amihan Ramolete Theater Arts
Maricor Soriano Physics

2016

Awardee Field
Cherrie Atiliano Social Development
Hidilyn F. Diaz Sports
Patricia C. Evangelista Media
Luisa Mercedes P. Lorenzo Arts
Marissa Arlene A. Martinez Government Service
Aisa A. Mijeno Social Enterprise
Lou Sabrina S. Ongkiko Education
Jocelle B. Sigue Information & Communications Technology